Sıkça Sorulan Sorular

Soru 1 : Fotoğraflarım Online mecralarda paylaşılır mı?

Siz onay vermedikçe asla paylaşılmaz. Hiçbir fotoğraf kayıtlı tutulmaz. Onay verip vermediğiniz soru formunda sorulur ve alınan cevap olumlu olsa dahi; whatsapp üzerinden eğitim sırasında, eğer bir değişim elde edilmişse, yine de kişiye “bunu paylaşmamda sakınca var mı?” Diye sorulup cevap alındıktan sonra paylaşım yapılır. Yani KİŞİDEN 2 KERE ONAY ALINMADAN ASLA PAYLAŞIM OLMAZ. Zaten soru formunda “hayır” diyen ve olumsuz cevap veren kimseye tekrar bu sorulmaz. 

Soru 2 : Eğitim süresince ne kadar değişim olur? Ne kadar değişim elde ederim?

Buna belirli ve net bir cevap vermek mümkün değildir. Bu sizin spor ve beslenme geçmişinizle, genetik yapınızla, vücut tipinizle, kan değerlerinizle ve daha pek çok değişkenle alakalıdır. Ayrıca elbette gönderilen beslenme ve antrenman programına ne oranda sadık kalacağınızla alakalıdır. Programlara sadık kalan herkeste (ciddi bir sağlık sorunu ya da altta yatan başka hormonal bir sorun olmadığı sürece) gözle görülür gayet belirgin sonuçlar oluşacaktır. Yalnız elbette mevcut yağ ve kas oranınız dahi görülecek olan bu değişimin boyutunu etkiler. Yani bu soruyu soran kişiye, net cevap vermek imkansızdır. Bu süreçte sormak yerine, uygulamaya odaklanmak gerekir.

Soru 3 : Yağ ve kas oranımı ölçtürmem gerekir mi? Spor salonlarındaki ya da diyetisyenlerdeki “Tanita” benzeri cihazlar ile ölçüm yapmalı mıyım?

Hayır! Bu tarz, üzerine çıplak ayak ile çıkıp, bir süre bekleyip size vücudunuzdaki yağı ve kası gösterdiği iddia edilen cihazların hiçbiri gerçek sonuçları veremez. Bu tarz cihazların en uygun koşullar içinde dahi doğruluk oranları maksimum %60-70’dir. Kişinin zaten genelde doğru koşullar içinde ölçümü yapılamaz ve bu oran %50’lere kadar düşer. Yağ ve kas ölçümünü en doğru şekilde yapabileceğiniz ölçüm türü: Kaliper ölçümdür. Bunu da doğru şekilde uygulamayı bilen, yapan bir yer bulmak kolay olmayacaktır. Ben kendim, profesyonel bir sporcu olarak dahi, yağ oranımı bu güne kadar 1 kere ölçtürdüm. Bu nedenle şunu açıkça diyebilirim ki, bu tarz bir olaya girmenize gerek yoktur. Aynalar yalan söylemez, görüntü yalan söylemez. Siz zaten yeterli şekilde yağsız bir görüntüye kavuştuğunuzda, yağ oranınızın sağlıklı ve ideal olduğunu bizzat kendiniz bile anlayabilirsiniz. Benim eğitimde ölçü aldığım şey, görüntünüzdür.

Soru 4 : İdeal kilom nedir? Kaç kilo olmam lazım? Hedefimizi nasıl belirleriz?

İdeal kilo, kişiden kişiye oldukça değişkenlik gösterir. Örneğin aynı boyda, aynı vücut tipine sahip 2 insanın, kiloları birbirinden çok farklı olmasına rağmen, ikisi de kendi ideal kilosunda olabilir. Bunu belirleyen sizin kas ve yağ oranınızdır. Ayrıca yağın ve kasın vücuttaki dağılımıdır. (Amaç kilo almaksa da aynı durum geçerlidir, bunun net ölçüsü yoktur.) Bu nedenle sadece bir kilo hedefi koyarak ilerlemek sağlıklı değildir. Aynadaki görüntüye odaklanmak önemlidir. Elbette kilonuza göre ve görüntünüze göre, “öncelikle 3 kilo verelim/alalım,” denebilir. Ama direkt görüntünüze ve kilonuza bakarak “siz şu an 60 kilosunuz, ancak 49 kiloya geldiğinizde ideal kilonuza ulaşmış olacaksınız” DENEMEZ. DENMEMELİDİR. Bu yüzden, elbette amacınız kilo vermekse, kendinize başlangıç olarak bir “verilecek kilo hedefi” koyabilirsiniz. Ancak kilo verdikçe, spor yaptıkça ve sıkılaştıkça, kendinizi görerek ideal kilonuzu bulacaksınız. Bu nedenle lütfen benden, sizin bilgilerinize ve vücudunuza bakarak net şekilde kaç kiloya düşmeniz ya da kaç kiloya çıkmanız gerektiğini söylememi beklemeyin.

Soru 5 : Programlar ne zaman elime ulaşır?

Siz bana whatsapp’tan fotoğraflarınızı gönderdikten sonra programlarınızı yazmak üzere adınızı listeye eklerim. Eğitimde programlar bu listedeki isim sırasına göre yazılır. Programlarınız en geç , siz fotoğraflarınızı bana ulaştırdıktan 7 gün sonra elinize ulaşır. Bu o dönemki yoğunluğa bağlı olarak değişir. Ertesi gün ulaşması da mümkündür. 7.gün ulaşması da. Bu konuda beni sıkıştırmazsanız daha doğru olacaktır. Keza ben programları tamamen size özel yazdığımdan, eğer beni acele etmem konusunda sürekli uyarır hemen programlara başlamak için fazla ısrar ederseniz, bu size yazacağım programlara yeterli özeni ve dikkati göstermemi engelleyebilir. Bu da sizin açınızdan bir kayıptır. 

Soru 6 : Eğitimde programlar ne zaman değişir?

Eğer 1 aylık eğitim aldıysanız programlar değişmez. Her programın kullanım süresi 4 haftadır. Bu nedenle 1 aylık eğitimde size gönderilen 1 adet beslenme ve 1 adet antrenman programı, eğitim sürecinde alacağınız programların tamamıdır. Ancak 2 aylık ya da 3 aylık eğitim aldıysanız ; 4. Haftanız dolarken bana geri dönüş yaparak bildirim yapma sorumluluğunuz vardır. Böylece 4 hafta dolduktan sonra (en geç 5 gün içinde) program güncellemeniz yapılır ve yeni programlarınız gönderilir. 

Soru 7 : Aldığım eğitimin bir kullanım süresi var mı?

Evet elbette var! Özellikle 2 ya da 3 aylık eğitim aldıysanız, ilk ayı doldurup bana haber vermeniz lazım. Eğer 1 aylık programı, 1 ay değil de 6-7-8 hafta kullanırsanız , bu beni ve eğitimi suistimal ediyorsunuz demektir. Bu nedenle fazladan geçen süre eğitim sürenizden düşülür. Ayrıca eğitimi mecburen dondurmak ya da ertelemek isteyen kişiler bana bunu bildirmek zorundadır. Hiçbir bildirim yapmadan çok uzun süre geçiren kişilerin, tekrar eğitime devam etme hakları kalmaz. (Örneğin eğitimin ilk ay programını aldıktan 2-3 ay sonra bana gelip, bu sırada hiçbir bildirim yapmayıp haber vermeyen ve kalan eğitim süresini kullanmak isteyen kişilerin eğitim süresi bitmiş sayılır.)  1 aylık eğitim aldıysanız da bu eğitimin içinde danışmanlık da olduğundan, kullanım süresi 4 haftadır. Bana danışma ve soru sorma hakkınız 4 haftalık eğitim süresini kapsar, süre dolduğunda bu danışmanlık hizmeti sona erer.

Soru 8 : Kullandığım ağırlıkları nasıl belirlemem gerekiyor? Kaç kilo ile çalışmalıyım? Ağırlıkları neye göre arttırmam lazım?

  • Kondisyonunuzu ve gücünüzü uzaktan benim kontrol etmem ve tayin etmem mümkün olmayacaktır. Bu nedenle kullanacağınız ağırlığa karar vermesi gereken siz olacaksınız. Bir örnek ile ilerleyelim. Size biceps curl (kol bükme) hareketini 15 tekrar olarak verdiysem; elinize aldığınız dumbbell’lar ile 15 tekrarı hareketin açısını bozmadan tamamlayabilmeniz gerekir. Ancak 15 tekrarı çok kolay tamamlıyor, neredeyse o ağırlık ile 5-10 tekrar daha yapabilecek gibi hissediyorsanız: seçtiğiniz ağırlık çok hafiftir. Doğru olanı, hareketin istenilen tekrar sayısının son 2 tekrarına geldiğinizde biraz zorlanma yaşamanızdır. İdeal ağırlık böyle belirlenir. 15 tekrarlık hareketin 13. Tekrarında bir zorlanma ve direnç hissediyorsanız, doğru ağırlık kullanıyorsunuz diyebiliriz.
  • Ağırlıkları daima arttırmanıza gerek olmayacaktır. Bu konuda kendinizi strese sokmayın. İlla ki her 2 haftada 1 ağırlıkların artması gerekmez. Bu da amacınıza göre değişebilir. Sizin gücünüze göre değişebilir. Ayrıca antrenman yoğunluğunu arttıran süper set , drop set, triset tarzı sistemler kullandırıyorsam; ağırlık arttırmanız mümkün olmayabilir.
  • Odaklanmanız gereken şey, kasınızı iyi çalıştırmaktır. Kaç kilo ile olursa olsun, yaptığınız harekete odaklanarak yapın. Çalıştırdığınız kası düşünün, hareketleri boşa yapmayın!

Soru 9 : Supplement (gıda takviyesi) kullanmak zorunda mıyım?

Hayır böyle bir zorunluluğunuz elbette yok. Ancak kullanmak isteyenlere önerilerde bulunup, supplement kullanımına dair planlama yapıyorum elbette.

Soru 10 : Eğitimi şimdi satın alıp istediğim bir zaman başlayabilir miyim?

Evet başlayabilirsiniz. Eğitimin ödemesini yaptıktan sonra, tarafınıza ulaştırılan soru formlarını ne zaman yanıtlayıp bana geri yollarsanız, programlarınızı ancak o zaman hazırlamaya başlayabilirim. Bu nedenle örneğin, eğitimi satın alıp 2 ay sonra başlamak istiyorsanız, tarafınıza iletilen soru formlarını, başlamak istediğiniz tarihten 5 gün önce yanıtlayıp bana göndermeniz yeterli olacaktır.

Soru 11 : Uzaktan eğitimde cinsiyet ayrımı var mı? Erkekler de eğitim alabilir mi?

Cinsiyet ayrımı yok. Hem kadın hem erkek öğrencilerim var. İsteyen herkes eğitim alabilir.

Soru 12 : Amacım kilo almak ya da sadece kas kütlemi arttırmak, buna yönelik çalışma şansımız var mı?

Evet elbette var. Uzaktan eğitim sadece kilo vermeye yönelik bir program değildir. Kilo almak isteyenler, kas kütlesi arttırmak isteyenler, kondisyon arttırmak isteyenler ve hatta esnekliğini-dengesini arttırmak isteyenler de benimle beraber çalışabilir. Tüm bu hedefler doğrultusunda en uygun ve etkili programları oluşturarak sizi hedefe ulaştırmak benim görevim.

© Tüm Hakları Saklıdır. Simge Topçu
Tasarım Bakırköy Bilişim